Vítejte na webu zaměřeném na církevní památky města Holešova.

NÁVŠTĚVNÍCI OPĚT OBDIVOVALI UMĚNÍ NAŠICH PŘEDKŮ

Jako již tradičně zavanul počátkem května jarní vzduch do holešovských kostelů, které se opět otevřely veřejnosti. Projekt Zlínského kraje nazvaný Otevřené brány za dobu své existence pronikl do hlubšího povědomí a významně se rozšířil. V Holešově měli návštěvníci možnost zavítat do obou kostelů o víkendech a státních svátcích. Unikátní příležitost si letos ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie nenechalo ujít skoro 3 000 osob a ve filiálním kostele sv. Anny necelých 2 400 osob.

Ať věřící či bez vyznání, všichni návštěvníci zůstávají před uměním uvnitř kostelů ohromeně stát a jedním dechem doznávají, že prohlídka kostela na jejich psychiku působí blahodárně, a chrám se pro všechny stává místem zastavení se uprostřed všedních dní. Prohlídky přitom nesestávají z pouhého strohého výkladu historie či architektury. Často se jedná o milá setkání velmi zajímavých lidí, kteří se vzájemně obohacují poznatky i zkušenostmi. Kostel se tak stává prostorem k přátelské komunikaci a navazování dialogu, který je v dnešní společnosti tolik potřeba.

Kostel sv. Anny přitahuje příchozí svou útulností a uměleckou jedinečností, obzvlášť při pohledu na nástropní malbu v jeho boční kapli oněmí na chvíli takřka každý. V kontrastu s působivou jednoduchostí filiálního kostela oslní farní kostel Nanebevzetí Panny Marie svou barokní velkolepostí a bohatou výzdobou. Na své si tak přijde skutečně každý. Jedna z návštěvnic podotkla, že ač procestovala kostely napříč republikou, holešovský farní kostel považuje za nejkrásnější, do něhož kdy zavítala. Návštěva kostelů patří překvapivě také k oblíbenému zpestření víkendových procházek rodin s dětmi.

Příchozí vítají možnost bezplatné prohlídky jako ukázku naší vděčnosti kulturnímu odkazu předků. Návštěvníci z jiných krajů i ze zahraničí otevřeně přiznávají, že nám takový projekt závidí a přáli by si něco podobného i ve svých končinách, kde některé kostely zůstávají bohužel trvale uzavřeny. Pouze na nás leží odpovědnost za to, aby obdobná situace v našem neobyčejném kraji nikdy nenastala.

Brány kostelů i návštěvní knihy plné laskavých slov byly koncem září zavřeny. Průvodci se již nyní těší, že vás budou moci přivítat zase v květnu 2023. Díky vám všem, kdo jste za námi letos přišli společně obdivovat umění našich předků. Ať pozitivní vztah k našim kostelům i k celému našemu krásnému městu nadále vzkvétá!

Radek Večeřa

>>>  Upoutávka o holešovských kostelích. <<<

Oficiální web projektu
Otevřené brány:

Podporovatelé projektu
Otevřené brány
v Holešově:

Město Holešov

VŠECHNY AKTUALITY JSOU I NA NAŠEM FACEBOOKU.

PŘIDEJ SE K NÁM :-)