Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Na holešovském náměstí stával již na počátku 14. století gotický kostelík se hřbitovem obehnaný zdí. Fara se u něj připomíná listinou z roku 1322 ve spojení se jménem faráře Fridlina. Současná stavba kostela byla dokončena v roce 1708. Vnitřní architektura byla dotvářena za Františka Antonína hraběte z Rottalu, držitele holešovského panství v letech 1717–1762.

Kostel byl slavnostně vysvěcen 26. července 1735 olomouckým světícím biskupem Ottou Honoriem hrabětem z Egkhu a Hungersbachu.

Pozn. Oba holešovské kostely byly vysvěceny na svátek sv. Anny. Tento farní kostel byl vysvěcen z toho důvodu, že manželka donátora kostela - hraběnka Marie Cecílie - slavila 26. 7. 1735 své 39. narozeniny.  Jednalo se navíc o úterý, což je neobvyklé, ale hrabě chtěl svoji manželku potěšit přesně v den jejích narozenin.

V západním průčelí se v nice uprostřed nachází socha Panny Marie na oblacích (pod ní erb rodu Rottalů), po stranách dále sochy sv. Jana Nepomuckého (vlevo) a sv. Jana Sarkandra (vpravo).

Vpravo od hlavního vstupu byl v roce 2009 umístěn dřevěný misijní kříž.

Na vnitřní výzdobě chrámu se podíleli významní moravští sochaři té doby – Jan Jiří Schauberger (kolem 1700–1744) a Ondřej Zahner (1709–1752). Výzdobu Černé kaple provedl Gottfried Fritsch (1706–1750).